9 otázek z pravidel golfu č.9 – Mýty a pověry kolem Pravidel

Q1: Které z následujících tvrzení je pravdivé? a) Hráč nesmí vstoupit do klubovny dřív, než odevzdá skórkartu. b) Hráč nesmí odejít z hřiště během kola. c) Hráč musí odevzdat podepsanou skórkartu Výboru co nejdříve po dokončení kola.

A1: c) Hráč musí odevzdat podepsanou skórkartu Výboru co nejdříve po dokončení kola. Pravidlo 6-6b.

myty1Q2: Hráč nesmí použít putter s dlouhou rukojetí (viz foto) k měření „na délku hole/na délku dvou holí“. Je to pravda?

A2: Ne. V Pravidlech není nic, co by hráči znemožnilo použít kteroukoli hůl, kterou má, k měření délky.

Q3: Které z následujících tvrzení je pravdivé? a) Každou opravu skóre ve skórkarté musí hráč parafovat. b) Při hře na rány na 9 jamek musí hráč do skórkarty napsat svůj handicap na 18 jamek. c) Při hře Stableford musí hráč na každé jamce do skórkarty napsat dosažený počet stablefordových bodů.

A3: b) Při hře na rány na 9 jamek musí hráč do skórkarty napsat svůj handicap na 18 jamek. Pravidlo 6-2b.

Q4: Hráč musí dropovat v postavení ve směru k jamce. Je to pravda?

A4: Ne. Pravidlo 20-2a neupřesňuje směr postavení hráče při dropování.

Q5: Při hře Stableford hráč nesmí dohrávat jamku v případě, že už na této jamce nemůže dosáhnout žádné stablefordové body. Je to pravda?

A5: Ne. Rány zahrané na jamce, jejíž výsledek je už rozhodnut, nejsou cvičné rány. Pravidlo 7-2.

Q6: Putter se nesmí držet za shaft; obě ruce musí být na gripu putteru. Je to pravda?

A6: Ne. Pravidlo 14-1 pouze vyžaduje, že míč musí být udeřen přímo hlavou hole a nesmí se strkat, stahovat nebo nabírat. Násadu hole lze uchopit kdekoli.

Q7: Které z následujících tvrzení je pravdivé? a) Během kola se nesmí měnit míče různých barev. b) Od spoluhráče si můžu vypůjčit míč i tehdy, když mám ve svém bagu dost dalších míčů. c) Od spoluhráče si můžu vypůjčit putter, pokud jsem začal kolo hrát s 13 holemi.

A7: b) Od spoluhráče si můžu vypůjčit míč i tehdy, když mám ve svém bagu dost dalších míčů. 

myty2Q8: Na jamkovišti nesmím míč čistit jeho otíráním o povrch (viz foto). Je to pravda?

A8: Ne. Rozhodnutí 16-1d/5 říká, že i když se to nedoporučuje, tako praxe je povolená za předpokladu, že hráč tak nezkouší vlastnosti povrchu jamkoviště.

Q9: Které z následujících tvrzení je pravdivé? a) Soupeři ve hře na rány nesmějí sázet na výsledek. b) Hráči nesmí současně hrát na rány a na jamky. c) Ve hře na rány se hráč může rozhodnout, že bude tolerovat porušování Pravidel ze strany soupeře.

A9: b) Hráči nesmí současněhrát na rány a na jamky. Pravidlo 33-1.

 

Hezký golf!