9 otázek z pravidel golfu č.12 – Ztracený míč

ztraceny-mic1Q1: Pokud hráč prohlásí svůj míč za ztracený, může kdykoli pokračovat ve hře provizorním míčem nebo dalším míčem. Je to pravda?

A1: Ne. Pokud se původní míč najde v hřišti během času povoleného k hledání, a dřív, než se do hry dá jiný míč, hráč musí hrát původní míč nehledě na to, co o ztraceném míči prohlásil.

Q2: Jaký je časový limit, během kterého hráč nebo jeho nosič můžou hledat míč? a) 4 minuty, b) 5 minut, c) žádný limit není, pokud hráč zbytečně nezdržuje hru.

A2: b) 5 minut.

Q3: Pokud se původní míč nenašel a hráč nehrál provizorní míč, hráč může se dvěma trestnými ranami dropovat nový míč v prostoru, kde se původní míč asi ztratil. Je to pravda?

A3: Ne. Hráč se musí vrátit na místo, odkud naposledy hrál, s trestem rány a vzdálenosti.

Q4: Hráč odehrál první ránu z odpaliště i ránu provizorním míčem z odpaliště do hustých stromů, kde se ani jeden míč nenašel. Kolik ran hráč má ("leží") potom, co do hry uvede další míč?

A4: 5 ran.

Q5: Čas strávený hraním nesprávného míče se nepočítá do časového limitu pro hledání míče. Je to pravda?

A5:  Ano.

Q6: Pokud hráč odehraje provizorní míč z místa bližšího jamce (bod Y), než kde je asi původní míč (bod X), tento odehraný míč je ve hře. Je to pravda?

A6: Ano.

Q7: Hráč nemusí svůj míč hledat, když nechce. Je to pravda?

A7: Ano. Ale pokud se jeho míč najde během 5 minut a dřív, než hráč do hry uvede jiný míč, hráč musí pokračovat ve hře s původním míčem.

Q8: Které z následujících tvrzení je správné? a) Míč může být ztracen v půdě v opravě. b) Míč může být ztracen v náhodné vodě. c) Míč nemůže být ztracen v překážce.

A8: c) Míč nemůže být ztracen v překážce (Pravidlo 24-2). Míč nemůže být ztracen v půdě v abnormálním stavu (Pravidlo 25-1c).
poznámka překladatele č. 1: půda v abnormálním stavu je buďto půda v opravě, nebo náhodná voda.
poznámka překladatele č. 2: čeština rozlišuje dva významy trpného rodu, „se ztratí“ (ve smyslu „se nenajde“), a „je ztracen“ (ve smyslu výkladu pravidel).

Q9: Pokud hráč odehraje náhradní míč, jeho původní míč je ztracen. Je to pravda?

A9: Ano.

Hezký golf,